Oba typy technologií dnes tvoří páteř celého systému umělého osvětlení v domácnostech a na pracovištích. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a čím se odlišují od vláknových „Edisonových“ žárovek?
Účinnost – velmi malá účinnost a vysoká spotřeba elektřiny byly jedním z důvodů, proč se vláknové žárovky přestaly oficiálně nabízet jako světelný zdroj. Dnes je koupíte pouze jako topný článek, ostatně toto přirovnání je trefné už z toho důvodu, že střídavý elektrický proud využívají z 80 procent na tvorbu tepelné energie a necelý zbytek teprve na světlo. U LED žárovek a kompaktních zářivek je účinnost přibližně shodná, která převedeno na watty a lumeny vystačí s jedním wattem na vytvoření svítivosti 50 lumen.
Životnost – zářivkové trubice mají řádově o třetinu až polovinu kratší životnost než LED diody, největším omezením polovodičové technologie je především napájecí zdroj. Samotná elektronika vydrží pracovat i po dobu sta tisíce hodin. Výhodou je také okamžitý náběh na plnou výkonnost, zatímco plynová náplň ve skleněné trubici zářivek se rozbíhá plynule a pomaleji. LED světla Lightpark můžete rozsvěcet i zhasínat v krátkém časovém intervalu, u zářivek bychom měli dodržet alespoň dvacetiminutový rozestup mezi rozsvěcením a zhasínáním, proto se také nehodí do svítidel s pohybovými čidly.
Barva světla – velice dobře na tom byly vláknové žárovky, vydávaly velmi příjemné umělé světlo o vysokém indexu podání barev, kdy nedocházelo ke zkreslení osvětlených předmětů. Této vlastnosti se blíží pouze plnospektrální zdroje, i když obě zmiňované současné technologie nabízí široké spektrum odstínů bílého světla, přičemž index Ra je také poměrně vysoký. Můžete volit mezi teplou, neutrální a studenou bílou pro pracoviště i pro intimní osvětlení.
Ekologie – likvidace odpadu a zátěž pro životní prostředí nahrává spíše polovodičové elektronice, zářivky totiž obsahují malé množství rtuti, což při velkém počtu zdrojů vyžaduje zvláštní postupy pro likvidaci nebezpečného odpadu.