Otevíráte provozovnu prodeje textilu a obuvi a budete absolvovat povinnou revizi elektrických zařízení a spotřebičů? Co vlastně obnáší tato procedura – revize elektriky, a s čím tu můžeme počítat? A jaká doporučení by vám elektrikář mohl dát?
Zkušební kabinky – začít bychom mohli u zákaznické sekce, a sice při zkoušení oblečení a obuvi v kabinkách nebo oddělených boxech. Zde bývají v provozu elektrická osvětlení a mohou tu být k dispozici i elektrické zásuvky pro nabíjení mobilních telefonů či pro zapojení některých spotřebičů, co s prodejem souvisí. Pamatujte na to, že v kabinkách se lidé svlékají, pohybují se tu naboso a to může u vodivého prostředí zvýšit nebezpečí úrazu elektrickým proudem.
Zásuvkové a světelné okruhy – elektrikář prověřuje zásuvky a svítidla jako koncové prvky i jako součást okruhů zapojených do rozvaděče. Zde se zjistí, zda jsou všechny prvky i elektrické vodiče v pořádku a nehrozí tu zkrat a případný požár nebo úraz.
Rozvaděč – je třeba prověřit, v jakém stavu se nachází jisticí prvky, a zda odpovídají předpisům. Rozvaděč je srdcem každé provozovny či jiného místa, kde se nachází elektroinstalace.
Další spotřebiče – v provozovnách je také nutné zkontrolovat stav všech ostatních spotřebičů, které tu používají nejen klienti, ale i zaměstnanci, například rychlovarné konvice a kávovary, elektrické bojlery, průtokové ohřívače vody, žehličky, pračky, sušičky, chladničky atd.
Prodlužovací šňůry – na ty se taktéž nesmí zapomenout, závada na šňůře může být příčinou požáru budovy anebo smrtelného úrazu, mohlo by k tomu dojít například u šňůry sevřené nábytkem, propálené, proříznuté nebo prokousané hlodavci. Šňůry prodlužovací i přívodní jsou slabým místem všech elektrických zařízení, protože jsou měkké a ohebné a snadno se mechanicky poškodí. Proto by se také měly všechny šňůry pokládat daleko od předmětů, které je mohou poškodit (dveře, okenní rámy při otevírání, kancelářské židle atp.)