Záhony
Zeleninové záhony, které jsou již sklizeny, je třeba očistit od zbytků rostlin a plevele. Jako další na řadu přichází kypření a hnojení záhonů organickým hnojivem. Nakypřením půdy se vylepší půdní struktura a organické hnojivo zajistí živiny pro další vysázené plodiny. Pokud sázíte česnek, pak je vhodné počkat, až venkovní teploty padnou k nulovým teplotám, aby česnek nevyrostl ještě před zimou.
Trávník
Jestliže máte na zahradě listnaté stromy, máte dvě možnosti jak naložit se spadaným listím. Tou první je pečlivé vyhrabání listí, druhou variantou je ponechání listí na trávníku a jeho vyhrabání až se rozjaří. Listí se přes zimu z části rozloží a dodá trávníku živiny. Pokud si zvolíte vyhrabání trávníku, pak je trávník potřeba ještě před zimou posekat. Posekaný trávník můžete před zimou přihnojit organickým hnojivem, aby měl dostatek živin a krásně se z jara zazelenal. Vyhrabané listí můžete nechat na hromadách v rozích zahrady. Tyto hromady listí slouží jako zimní obydlí pro ježky.
Stromy a keře
Stromy a keře na podzim nepotřebují žádnou speciální péči. Není potřeba je zastřihávat, seřezávat ani zkracovat. Kořeny keřů i stromů můžeme na podzim zahrnout větším množstvím zeminy, rašeliny či je přikrýt netkanou textilií, což je efektivně chrání před mrazem. Na stromy nezapomeňte umístit krmítko pro ptáky nebo lojovou kouli se semínky. Příroda se vám v zimě odvděčí krásnou zimní podívanou.
Okrasné květiny
Okrasné květiny mají svá specifika, která jsou různá u každého druhu rostliny. Některé květiny snáší zimu lépe, jiné zima dokáže naprosto zničit. Trvalky můžeme nechat přes zimu celé, nestříhat ani jejich suché části. Přenosné exotické květiny umístíme na zimu do interiéru domu.
Zahradní zázemí
Jakmile je zahrada připravená na zimu, můžeme zazimovat i zahradní pomocníky, uzavřít přívod vody do venkovních vývodů a vylít napršenou vodu ze sudů aby voda nezamrzla. Všechno zahradní nářadí je třeba pořádně očistit, aby na něm nebyly nánosy hlíny a nářadí nezrezivělo.