Plastické hmoty změnily svět tak, že jej obrátily doslova vzhůru nohama, stačí nahlédnout do historie a uvědomit si, že celá dlouhá staletí byli lidé odkázáni jen na původní přírodní suroviny, především dřevo a rostlinná vlákna. Máte-li zájem se s podobným životním stylem seznámit, pak stačí nahlédnout do skanzenu lidové tvorby v Rožnově pod Radhoštěm. V původních kamenných a dřevěných domech nespatříte jediný kus plastu.
Umíte si něco takového dnes představit,? Že bychom postrádali plastové dózy nebo docela obyčejné igelitové sáčky? Co na nich nejvíce oceníme?
Nepropustnost – bezpečně oddělují prostor zaplněný vodou či vlhkostí, ať už potřebujete do sáčku uložit sypkou hmotu, která musí být uložena v suchu, anebo naopak vkládáte do pytlíku tekutou marinádu.
Uzavírací systém – dlouhá léta byly sáčky z polyetylenu jen volné, bez uzavírání, a tak jste na nich buď museli dělat uzel, anebo provést pevný, nerozebíratelný svár. Jak vyřešit jednoduše a hlavně levně uzavírací mechanismus, trvalo lidem několik desítek let a tak dnes máme tuto vychytávku k dispozici doslova za pár korun. A to v různých velikostech sáčků a pytlů, takže do nich můžeme ukládat potraviny, hračky, oděvy, ale i stelivo nebo krmné granule pro domácí mazlíčky.
Univerzální využívání – je asi tou největší předností této technologie. Igelitové sáčky se zipem se zabydlely v domácnostech (v kuchyni, v dílně, u šicího stroje, v úložném prostoru vestavěné skříně, na zahradě i ve sklepě), ve zdravotnictví pro zabezpečení nejrůznějších pomůcek, nástrojů a léčiv, v zemědělství pro skladování hnojiv a substrátů, ve stavebnictví a chemickém průmyslu pro ukládání sypkých (i nebezpečných) materiálů a konečně v logistice, která se bez balení zásilek do kvalitního plastového obalu neobejde. Většina e-shopů s potravinami a drobným zbožím je využívá každý den.